پندهایی از حاج محمد اسماعیل دولابی( رحمه الله علیه)

بسم المعشوق
1. هر وقت در زندگی‌ات گیری پیش آمد و راه بندان شد، بدان خدا کرده است؛زودبرو با او خلوت کن و بگو با من چه کار داشتی که راهم را بستی؟ هر کس گرفتار است، در واقع گرفته ی یار است.

2. زیارتت، نمازت، ذکرت و عبادتت را تا زیارت بعد، نماز بعد، ذ کر بعد و عبادت بعد حفظ کن؛ کار بد، حرف بد، دعوا و جدال و… نکن و آن را سالم به بعدی برسان. اگر این کار را بکنی، دائمی می شود؛ دائم در زیارت و نماز و ذکر و عبادت خواهی بود.

3. اگر غلام خانه‌زادی پس از سال ها بر سر سفره صاحب خود نشستن و خوردن، روزی غصه دار شود و بگوید فردا من چه بخورم؟ این توهین به صاحبش است و با این غصه خوردن صاحبش را اذیت می کند. بعد از عمری روزی خدا را خوردن، جاندارد برای روزی فردایمان غصه دار و نگران باشیم.

4. گذشته که گذشت و نیست، آینده هم که نیامده و نیست. غصه ها مال گذشته و آینده است. حالا که گذشته و آینده نیست، پس چه غصه ای؟ تنها حال موجود است که آن هم نه غصه دارد و نه قصه.

5. موت را که بپذیری، همه ی غم و غصه ها می رود و بی اثر می شود. وقتی با حضرت عزرائیل رفیق شوی، غصه هایت کم می شود. آمادگی موت خوب است، نه زود مردن. بعد از این آمادگی، عمر دنیا بسیار پرارزش خواهد بود. ذکر موت،دنیا را در نظر کوچک می کند و آخرت را بزرگ. حضرت امیر علیه السلام فرمود:یک ساعت دنیا را به همه ی آخرت نمی دهم. آمادگی باید داشت، نه عجله برای مردن.

6.اگر دقّت کنید، فشار قبر و امثال آن در همین دنیاقابل مشاهده است؛ مثل بداخلاق که خود و دیگران را در فشار می گذارد.

7. تربت، دفع بلا می‌کند و همه ی تب ها و طوفان ها و زلزله ها با یک سرسوزن از آن آرام می شود. مؤمن سرانجام تربت می‌شود.اگر یک مؤمن در شهری بخوابد، خداوند بلا را از آن شهر دور می‌کند.

8. هر وقت غصه دار شدید، برای خودتان و برای همه مؤمنین و مؤمنات از زنده
ها و مرده ها و آنهایی که بعدا خواهند آمد، استغفار کنید. غصه‌دار که می‌شوید، گویا بدنتان چین می‌خورد و استغفار که می‌کنید، این چین ها باز
می شود.

9. تا می گویم شما آدم خوبی هستید، شما می گویید خوبی از خودتان است و خودتان خوبید. خدا هم همین طور است. تا به خدا می گویید خدایا تو غفّاری،تو ستّاری، تو رحمانی و…خدا می فرماید خودت غفّاری، خودت ستّاری، خودت رحما نی و… . کار محبت همین است.

10. با تکرار کردن کارهای خوب، عادت حاصل می شود. بعد عادت به عبادت منجر می شود. عبادت هم معرفت ایجاد می کند. بعد ملکات فاضله در فرد به وجود می آید و نهایتا به ولایت منجر می شود.

11. خدا عبادت وعده ی بعد را نخواسته است؛ ولی ما روزی سال های بعد را هم می خواهیم، در حالی که معلوم نیست تا یک وعده ی بعد زنده باشیم.

12. لبت را کنترل کن. ولو به تو سخت می گذرد، گله و شکوه نکن و از خدا خوبی بگو. حتّی به دروغ از خدا تعریف کن و این کار را ادامه بده تا کم کم بر تو معلوم شود که به راست ی خدا خوب خدایی است و آن وقت هم که به خیال خودت به دروغ از خدا تعریف می کردی، فی الواقع راست می گفتی و خدا خوب خدایی بود.

13. ازهر چیز تعریف کردند، بگو مال خداست و کار خداست. نکند خدا را بپوشانی و آنرا به خودت یا به دیگران نسبت بدهی که ظلمی بزرگ تر از این نیست. اگر این نکته را رعایت کنی، از وادی امن سر در می آوری. هر وقت خواستی از کسی یا چیزی تعریف کنی، از ربت تعریف کن. بیا و از این تاریخ تصمیم بگیر حرفی نزنی مگر از او. هر زیبایی و خوبی که دیدی رب و پروردگارت را یاد کن.

14. "دل های مؤمنین که به هم وصل می‌شود، آب کُر است. وقتی به علــی علیه السّلام متّصل شد، به دریا وصل شده است...شخصِ تنها ، آب قلیل است و در تماس با نجاست نجس می شود ، ولی آب کُر نه تنها نجس نمی شود ، بلکه متنجس را هم پاک می کند."

15. هر چه غیر خداست را از دل بیرون کن. در "الا"، تشدید را محکم ادا کن،تا اگر چیزی باقی مانده، از ریشه کنده شود و وجودت پاک شود. آن گاه "الله"را بگو همه ی دلت را تصرف کند

/ 19 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی

این بار هم از طرف وب " بریم حرم"...هر چند احتمالا اسپم کردی... ولی چی کار کنیم دیگه...

امیر فروهری

بسیار بسیار لذت بردم.ممنون از دعوتتون...با افتخار لینکتون میکنم. 12 ثانیه تا بهشت

yadollahi

سلام...از حضورتون ممنونم.. دیدگانم را چه دانی دگر سویی نیست به فدایت,که ان هم گرفتار تو بود... اللهم عجل لولیک الفرج.. برام دعا کنید... موفق وسربلند باشی.

الحمدلله

sallam ممنون از دعوتتون مطلب زیبایی بود انشاالله که متذکر باشیم و طالب اگه مایل بهخ تبادل لینک بودید حتما اطلاع بدید اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم یاحق

الحمدلله

sallam ممنون از دعوتتون مطلب زیبایی بود انشاالله که متذکر باشیم و طالب اگه مایل بهخ تبادل لینک بودید حتما اطلاع بدید اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم یاحق

حمیدرضا

سلام دوست عزیز ممنون از دعوتتون .... اگر با تبادل لینک موافقید به من اطلاع دهید راستی این وب دوم منه اگه دوست داشتی یه سر بزن .... www.12imam-a.blogfa.com

رخت اسمانی

سلام همسنگر خداقوت ممنون از دعوتتون دوتا پست آخر رو خوندم و خدا میدونه چقدر لذت بردم و استفاده کردم خداخیرتون بده باافتخارلینک شدید البته فرصت زیادی برای فضای مجازی ندارم اما مطمئنم هروقت برگردم حتما سری بهتون میزنم موفق باشید و دلتون حسینی التماس دعایاعلی

دلتنگ...

عالییییی بود!!!سلام.مایل به تبادل لینک هستی؟

دلتنگ...

حضرت زینب سلام الله علیهاکلب نمیخوان...بنده میخوان.. ماجرای آیت الله بهجت ومرحوم سیدذاکرروبه یادبیارید

جابر

حق نگه دار شما ممنونم از زحمات شما