محفل شمع زینب(سلام الله علیها)
نويسندگان

در خواص مجالس گریه آن جناب، و آن هشت است:

خاصیت اول این که در آن، احیای امر ایشان است، و در خبر است که هرکس بنشیند در مجلسی که در آن احیای امر ائمه است، نمیرد دل او در روزی که دل‏ها می‏میرند.

خاصیت دوم نفس در آن حال، ثواب تسبیح دارد.

خاصیت سوم آن مجالس محبوب حضرت صادق علیه‏السلام است به مقتضای روایات. پس محبوب خدا و رسول است.

خاصیت چهارم محل نظر حضرت حسین علیه‏السلام است؛ زیرا که آن جناب، در یمین (سمت راست) عرش است و نظر می‏کند به سوی زمین کربلا و به زوار و گریه‏کنندگان.

خاصیت پنجم آن که ملائکه‏ی مقربین در آن مجلس حاضر می‏شوند. چنان که روایت شده است که روزی جعفر بن عفان به خدمت حضرت صادق علیه‏السلام مشرف شد. پس حضرت او را به نزدیک نشانید و فرمود: «ای جعفر! شینده‏ام که در مرثیه‏ی حسین علیه‏السلام شعر می‏گویی و خوب می‏گویی؟» عرض کرد، بلی، فدایت شوم! فرمود: «بخوان» پس خواند و آن حضرت با اصحاب گریستند، تا این که اشک بر صورت و محاسن شریفش جاری گردید. پس فرمود: «ای جعفر! والله ملائکه مقربین در این جا حاضرند و شنیدند اشعار تو را و گریه کردند، چنان که ما گریستیم، بلکه بیشتر، خداوند واجب نمود از برای تو الآن تمام بهشت را و گناهان تو را آمرزید. ای جعفر! آیا بیشتر بگویم؟» عرض کرد، بلی ای سید من». فرمود: «هیچ کس نیست که ذکر کند حسین علیه‏السلام را، پس گریه کند یا بگریاند، مگر این که بهشت از برایش واجب گردد و گناهانش آمرزیده شوند.

خاصیت ششم مجلس عزای قبه‏ی حضرت حسین علیه‏السلام است؛ زیرا که قبه‏ی آن جناب، همان تنها بنیان مخصوص نیست؛ بلکه قبه‏ی او عبارت است از خضوع و خشوع. پس هر مجلسی که مشتمل باشد بر خضوع و خشوع، خصوصا از برای ذکر آن جناب، همان قبه‏ی آن حضرت است و اجابت دعا در آن خواهد بود.

خاصیت هفتم معراج گریه‏کنندگان است؛ زیرا که محل نزول صلوات و رحمت مخصوص الهی است، به غفران ذنوب و رفع درجات ایشان؛ بلکه اگر از برای یک نفر متحقق شود بکا یا تباکی، امید هست که رحمت،[تمام]اهل مجلس ما را شامل شود.

خاصیت هشتم این که آن، نظیر مجالسی است که اشرف و اقدم و افضل و اجل همه‏ی مجالس بوده‏اند، چنان که بیانش بیاید، ان شاء الله.

[ ۱۳٩۱/٧/۱٩ ] [ ۱:٠۸ ‎ق.ظ ] [ کلب الزینب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

صفحات اختصاصی
امکانات وب
...